Beyin Göçüne Karşı Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz

“SENİN FİKRİN BİZİM İÇİN DEĞERLİ”

Dizayn Grup/Mir Teknoloji Holding’in, bu yıl 10’uncusu düzenlediği “Beyin Göçüne Karşı Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz” projesinde başvurular başladı. “Senin Fikrin Bizim İçin Değerli” diyen Dizayn Grup/Mir Teknoloji Holding, yeni buluş ve özgün projeleri bekliyor.

Endüstriye dönüşebilecek nitelikteki projeleri ekonomiye kazandırmak amacıyla proje, buluş ve özgün fikirleri destekleyen Dizayn Grup/Mir Teknoloji Holding, “Beyin Göçüne Karşı, Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz” projesinin 10’uncu kampanyasına, “Senin Fikrin Bizim İçin Değerli” sloganıyla start verdi. Mir Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları, “Bize göre Türkiye’de üç tür beyin göçü var; direk beyin göçü, umutsuz beyin göçü ve dolaylı beyin göçü. Kampanyamız 1996 yılında bu üç beyin göçü gerçeğinin tamamı için gündem oluşturmak amacıyla başlatılmıştır. Bu çok önemli konuya farkındalık oluşturmak için medya araçları kullanılarak mesajımızın tüm Türkiye’ye yayılması hedeflenmiştir” dedi.

Üniversite öğrencileri, teknisyenler, mühendisler, akademisyenler, özel sektör ve kamu kuruluşu çalışanlarının katılabileceği kampanyaya Haziran 2014 sonuna kadar başvuru yapılabilecek.

Bu yıl, kampanya kapsamında değerlendirilecek proje konuları da artırıldı. Tarım, tıp, enerji, yapı, savunma sanayi ve akışkan taşıma teknolojileri öncelik kapsamına alındı. Katılacak projelerde, projenin kampanya konularından en az biriyle örtüşmesi, özgün-patentleşebilir vasıfta olması, müellifinin muhakkak tüm süreçte yer alması, müellifin projenin çıktıları ile motive olma hedefinin olması ve projenin endüstriye uygulanabilir olması şartları aranacak. Başvurular internetten alınarak, ön değerlendirme ve ek bilgi talebi yapılacak. Daha sonra finale kalanlarla yüz yüze görüşmelerde bulunulacak. Sonuç bildirimi sonrasında, iş birliği modeli görüşmeleri ve sözleşmenin oluşturulması ile süreç sonlanacak.

Kampanyaya bilimsel kriterlerle uyuşmadığı için “devridaim makineleri” şeklinde tarif edebilecek icatlar ve eksik bilgi gönderimi ile gelen projeler kabul edilmeyecek.

Başvuru sahiplerinin mümkünse daha önce bir patent ofisine müracaat edip, kanuni güvence alarak sonrasında firmayla temasa geçmesi tercih ediliyor. Projenin desteklenip desteklenmemesine bakılmaksızın patent ofisi müracaat masraflarını Dizayn Grup/ Mir Teknoloji Holding üstlenecek.

MİR Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları;

“SADECE KENDİ TEKNOLOJİLERİNİ ÜRETEN ÜLKELER BAĞIMSIZDIR”

MİR Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları, “Beyin Göçüne Karşı Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz” kampanyası ile öncelikle mümkün olduğunca fazla proje elde ederek beyin göçüne engel olmak ve farklı projeleri endüstriye kazandırarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak istediklerini açıkladı. Aynı zamanda Uluslararası Teknoloji Birliği’nin (UTB) başkanlığını yürüten Mirmahmutoğulları , Dizayn Grup/ Mir Teknoloji Holding’in teknoloji geliştiren ve yenilikler üreten Ar-Ge temelli karakteri ile örtüşen kampanya ile bugüne kadar onlarca proje için patent alındığını ve birçoğunun endüstriye kazandırıldığını söyledi.

Kampanya ile aynı zamanda Türkiye’nin bölgesel olarak hem eğitim hem de bilimsel üretim değerlerini arttırmayı hedeflediklerini belirten Mirmahmutoğulları, “Katılan projeleri konularında uzman, seçkin üniversite öğretim üyeleri ve grubumuzun uzman teknik kadrosu tarafından değerlendirerek, önceki kampanyalarda olduğu gibi proje, buluş ve yeni fikirlere destek sağlayacağız, endüstriyel ürün haline dönüştürülmelerine imkân vereceğiz. Bugüne kadar yatırım yapıldığı günki bedellerle toplam endüstriye dönüşüm maliyeti 35 milyon Liranın üstünde olan 33 proje desteklendi. Sadece kendi teknolojilerini üreten ülkelerin bağımsız olduğuna inanıyoruz ve bu sürecin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz" dedi.